
Eko trendy 2022 z technologią w tle
18 stycznia 2022Jakie nowości i jakich trendów możemy się spodziewać w roku 2022 w eko świecie? Przedstawiam subiektywny przegląd eko trendów, które będą się coraz częściej pojawiać w strategii firm i państw. Przy okazji pokażę jak technologia może te trendy wspierać, tak aby w pełni wykorzystać potencjał, który w nich drzemie. No to zaczynamy!
EKO TREND 1: Wzrost udziału energii odnawialnej
UE ma ambitny plan 40%-owego udziału energii odnawialnej w mixie energetycznym w 2030 roku, czyli dwukrotnie więcej niż obecnie. To ogromna szansa dla energii odnawialnej, ale również ogromne wyzwanie. Energia ze źródeł odnawialnych jest niestabilna (nie zawsze wieje, nie zawsze świeci słońce), droga w magazynowaniu, i mało wydajna, jeśli spojrzymy na to ile energii można wyprodukować na 1 km2 elektrowni. Ponadto, w ostatnich 10 latach udział energii odnawialnej w Europie urósł zaledwie o 52% (z 12.92% udziału w 2010 roku do 19.7% udziału w 2020 roku). A to oznacza, że rozwój energii odnawialnej musi znacząco przyspieszyć, aby osiągnąć zakładane cele.

W najbliższych latach możemy się spodziewać istotnego rozwoju w tym obszarze tak aby zwiększyć jej wydajność i stabilność. Na przykład poprzez wdrożenie technologii recyklingu paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych na masową skalę lub poprzez wdrożenie optymalizacji kosztowej i polityki ograniczenia strat. Dzięki temu będzie możliwe zrobienie kolejnego dużego kroku, który pozwoli osiągnąć zakładane cele.
EKO TREND 2: Odpowiedzialność za ślad węglowy
Ważnym eko trendem, który już teraz jest widoczny w strategii biznesowej wielu firm jest odpowiedzialność na ślad węglowy generowany przez firmę. Zgodnie z deklaracjami państw, zdecydowana ich większość planuje osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jednak, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną trzeba najpierw obliczyć swój ślad węglowy, zrozumieć skąd emisje się biorą oraz opracować plan transformacji z gospodarki opartej na emisjach na gospodarkę zero-emisyjną. Obecnie, w Unii Europejskiej firmy i organizacje nie mają obowiązku obliczania i raportowania śladu węglowego. Wiele firm już to robi z własnej woli, bo widzą w tym korzyści wizerunkowe (o których więcej w kolejnym podpunkcie).
I chociaż obliczanie śladu węglowego nie jest jeszcze obligatoryjne w Unii Europejskiej, to coraz więcej firm zacznie brać odpowiedzialność za swój ślad węglowy poprzez:
- obliczanie i monitorowanie śladu węglowego generowanego przez firmę i przez produkty
- minimalizowanie śladu węglowego poprzez dążenie do bycia firmą neutralną, lub coraz częściej firmą pozytywną klimatycznie.
- offsetowanie emisji, których firma nie umie ograniczyć
EKO TREND 3: Transparentność firm
Strategia biznesowa skupiona na zysku (dla inwestorów) i na niskiej cenie (dla klientów) coraz rzadziej jest gwarancją sukcesu. Eko trendem, który już na rynku jest obecny, a z czasem będzie rósł w siłę jest tworzenie strategii zrównoważonego rozwoju. Strategia taka nazywana jest również strategią ESG (z ang. E – environment – środowisko, S – social resposibility – społeczna odpowiedzialność, G – governance – ład korporacyjny). Podejście ESG zakłada, że przedsiębiorstwo nie powinno tylko troszczyć się o własne zyski, ale poprzez swoją działalność powinno przynosić korzyści interesariuszom, lokalnym społecznościom i środowisku. Rosnące zapotrzebowanie na wiarygodny sposób oceny firm w tych obszarach zrodziło koncepcję ESG. Pozwala ona tworzyć strategie zrównoważonego rozwoju, jak również pozwala inwestorom i interesariuszom oceniać działania firm w obszarze ESG. Rating ESG pomaga ocenić czy działania firmy są tylko greenwashingiem, czy też są to działania, które mają na celu realne wprowadzenie zmiany.
Dlaczego transparentność firm w obszarze zrównoważonego rozwoju się opłaca?:
- inwestorzy coraz częściej patrzą na strategię ESG firmy oraz jej faktyczną realizację zanim podejmą decyzję o inwestycji. Dawniej, podczas rozmów z inwestorami liczyła się wycena spółki oparta na aspektach czysto finansowych (marżowość, płynność finansowa, rating kredytowy). Na szczęście te czasy idą w zapomnienie, bo ESG rośnie w siłę.
- coraz więcej klientów i konsumentów jest gotowych zapłacić więcej za produkt jeśli tylko firma działa w sposób rzeczywiście zrównoważony. Błędy wizerunkowe, będące wynikiem pozornych działań na rzecz klimatu bardzo łatwo zdemaskować. Często dzieje się to zresztą w mediach społecznościowych, gdzie filmiki obnażające praktyki greenwashingu bardzo szybko zdobywają popularność.
- pracownicy coraz częściej oceniają pracodawcę pod kątem odpowiedzialności społecznej i przejrzystości strategii, a nie tylko z perspektywy oferowanej pensji. Te osoby są gotowe zrezygnować z pracy w firmie lub nie podjąć pracy w firmie, która nie spełnia ich oczekiwań w kwestii zrównoważonego biznesu, troski o środowisko lub troski o lokalną społeczność.
EKO TREND 4: Ekolegislacja
Jeśli korzyści finansowe i wizerunkowe nie przekonają niechętnych, to w eko transformacji pomoże legislacja, która zmusi firmy do raportowania eko metryk oraz do wdrażania zmian przyjaznych środowisku. Taka legislacja spotyka się z oporem niektórych środowisk (obywateli, którzy pracują w przemyśle wydobywczym lub przemyśle ciężkim, firm z sektora energetyki i przemysłu, denialistów klimatycznych), dlatego też niektóre Państwa czy regiony są bardziej zaawansowane w walce ze zmianami klimatu niż inne. Trend jest jednak oczywisty: z czasem coraz więcej rządów będzie wprowadzać regulacje, które mają na celu wymuszenie zachowań proekologicznych, tak na firmach, jak i na obywatelach.
Wystarczy spojrzeć na to co już się dzieje w tym temacie:
- Śląskie, po Krakowie, wdrożyło plan walki ze smogiem polegający na zakazie używania kotłów < 5 kategorii. Przez najbliższych kilka lat poszczególne rodzaje kotłów będą wycofywane z użytku, tak aby w 2027 roku wszystkie domy, kamienice i bloki w województwie śląskim były opalane w sposób ekologiczny.
- Francja, pośród krajów europejskich, przoduje we wprowadzaniu legislacji przyjaznej środowisku. W marcu 2021 roku wprowadzono zakaz lotów krajowych krótszych niż 2,5h (jeśli istnieje alternatywny transport kolejowy), ze względu na negatywny ślad węglowy. Z początkiem 2022 Francja zakazała pakowania w jednorazowy plastik niektórych warzyw i owoców. A w marcu 2022 Francja wprawadza nakaz, aby reklamy samochodów zawierały informacje o alternatywnych środkach transportu. Inne kraje europejskie biorą z Francji przykład i planują podobną legislację.
- UE wdraża Europejski Zielony Ład, który ma pomóc Europie być neutralną klimatycznie do 2050 roku.
Rola technologii
Wdrożenie każdego z tych punktów będzie wymagało wsparcia technologicznego. Rolą technologii jest pomoc w urzeczywistnieniu tych ambitnych wizji. Dlaczego? Bo usprawnienie procesów, optymalizacja czy zwiększenie wydajności wymaga lepszych, szybszych i bardziej niezawodnych technologii. Dwoma podstawowymi narzędziami, które pomogą to osiągnąć są:
- ANALIZA DANYCH: decyzje o zrównoważonych działaniach przyniosą realne korzyści tylko jeśli będą podejmowane na podstawie danych, a nie na podstawie przekonań. Data mining, data analysis czy też data fabric to wiodące trendy w świecie technologii. Umożliwiają przechowanie, skonsolidowanie oraz przeanalizowanie danych, tak aby wyciągnąć z nich istotne i realistyczne wnioski. A na bazie tych wniosków będzie można podejmować decyzje, które pomogą dojść do ambitnego celu zerowych emisji w 2050 roku.
- AUTOMATYZACJA PROCESÓW zwiększająca efektywność, obniżająca straty czy ślad węglowy. Automatyzacja procesów pozwala na obniżenie kosztów, wyeliminowanie błędów czy standaryzację. Te zabiegi pozwolą technologiom proekologicznym być bardziej konkurencyjnymi na rynku, a w efekcie bardziej powszechnymi.
Źródła:
Gartner – trendy technologiczne:
https://www.gartner.com/en/information-technology/insights/top-technology-trends
Trendy cleantech:
https://energywatch-inc.com/sustainability-trends-2021-2022/ https://www.outlookindia.com/website/story/business-news-10-major-sustainability-trends-to-watch-out-for-in-2022/403773
https://www.businessbecause.com/news/mba-jobs/7861/sustainable-business-trends?sponsored
https://www.startus-insights.com/innovators-guide/top-8-cleantech-trends-2022/
Energia odnawialna:
https://www.unsdsn.org/european-commission-launches-proposals-to-reach-55-emissions-reduction-by-2030
https://www.iea.org/reports/renewables-2020
ESG:
https://pl.wikipedia.org/wiki/ESG