
Jak ograniczyć ślad węglowy smartfonu?
22 listopada 2021Czyli jak korzystać z telefonu, aby ograniczyć ślad węglowy smartfonu oraz jego negatywny wpływ na środowisko. Znajdziecie tu kilka praktycznych wskazówek jak świadomie wybierać i korzystać ze swojego smartfonu, aby ograniczyć emisje CO2 związane z jego użytkowaniem.
Ślad węglowy smartfonu
Czy wiedziałaś, że używając telefonu 3h15m dziennie (czyli tyle ile wynosi średnie użycie smartfonu) emitujesz ok. 69kg CO2/rok? Z czego zdecydowana większość emisji wydarza się w momencie produkcji smartfonu:

Dlatego też tak ważnym jest, aby w trosce o dobro planety maksymalnie wydłużyć okres użytkowania smartfonu. Aby to osiągnąć możesz podjąć poniższe kroki:
1. Dbaj o baterię
Współczesne smartfony posiadają akumulatory litowo-jonowe, które nie posiadają efektu pamięci, więc mogą być doładowywane. Odpowiednio zadbane, powinny bez zarzutu działać co najmniej 2-3 lata, czyli kilkaset cykli. Jeden cykl to rozładowanie się baterii w 100%, liczone jako suma cząstkowych rozładowań. Jeśli więc naładowaliśmy telefon do 100%, rozładowaliśmy do 30%, naładowaliśmy do 80% i ponownie używaliśmy, aż bateria była naładowana w 50%, to bateria została rozładowana najpierw w 70% (100% – 30%), a następnie w 30% (80% – 50%) i tym sposobem wykorzystaliśmy jeden pełny cykl ładowania.
Baterie te jednak są problematyczne. W ich skład wchodzą metale ciężkie: kobalt, nikiel, miedź i aluminium, których:
- proces wydobycia obciąża środowisko w znaczącym stopniu (m.in. następuje wysokie zużycie wody, energii elektrycznej oraz zanieczyszczenie środowiska, szczególnie wód gruntowych)
- proces recyklingu na świecie wynosi zaledwie 5% z powodu ograniczeń technicznych i ekonomicznych
- łamane są prawa człowieka w wielu kopalniach tych metali
Jak dbać o baterię litowo-jonową, aby służyła nam jak najdłużej:
- Optymalny poziom naładowania baterii to 40-90%. Podłącz telefon do ładowania, gdy zostało 15-20%. Nie musisz doładowywać baterii do maksimum.
- Używaj dobrej jakości ładowarki, która chroni przed skokami napięcia w sieci.
- Unikaj rozładowania baterii. Telefony z bateriami litowo-jonowymi nie wymagają nawet pierwszego pełnego rozładowania. Jednocześnie nie musisz martwić się o przeładowanie baterii. Współczesne baterie mają mechanizm, który blokuje dopływ prądu gdy bateria jest już w 100% naładowana.
- Unikaj ekstremalnych temperatur. Optymalna temperatura dla smartfonu to 15-25 stopni Celcjusza. Nie zostawiaj telefonu bezpośrednio na słońcu w lato, a w zimie trzymaj go w wewnętrznej kieszeni kurtki, blisko ciała.
- Spowolnij proces rozładowywania się baterii zmniejszając jasność ekranu, odinstalowując nieużywane i wyłączając odświeżanie mniej ważnych aplikacji, wyłączając hotspot, WiFi czy Bluetooth, gdy nieużywane, kontrolując lokalizację i ściągając dane przez wifi, a nie przez sieć. Wszystkie te zabiegi sprawią, że Twój telefon będzie pobierał mniej energii podczas pracy, a to wydłuży trwanie jednego cyklu ładowania.
2. Ogranicz ilość danych
Spora część danych (zdjęcia, pliki, dane kalendarza, dane aplikacji, kontakty, itp) które przechowujemy w telefonie, synchronizują się z tzw. chmurą. Zazwyczaj jest to chmura iCloud lub Google Drive.
Od strony technicznej chmura to rozproszona i globalna sieć serwerów, na których dane są przechowywane. Badacze z Carnegie Mellon University wyliczyli w 2017 roku, że przechowywanie 100GB danych w chmurze przez rok generuje 200 kg emisji CO2.
Sprawdź więc, czy na pewno potrzebujesz tyle zdjęć i aplikacji na swoim telefonie lub wyłącz synchronizację z chmurą.

3. Dbaj o telefon
Telefon, szczególnie ekran dotykowy jest bardzo delikatny. Ograniczając częstotliwość wymiany poszczególnych elementów telefonu masz również wpływ na ślad węglowy generowany przez twój smartfon.
Zadbaj o osłonkę na obudowę telefonu oraz o tzw. gorilla glass, czyli osłonkę na ekran dotykowy, która ochroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. podczas upuszczenia telefonu.
4. Kupuj z drugiej ręki
Smartfony, podobnie jak ubrania, zabawki czy produkty codziennego użytku można kupić z drugiej ręki.
Zamiast wybierać nowy telefon za każdym razem gdy przedłużasz umowę u operatora, pozostaw sobie swój aktualny telefon, lub zdecyduj się na telefon z drugiej ręki. Odnowione smartfony są nawet 2-3-krotnie tańsze, otrzymasz również na nie gwarancję. W punktach sprzedaży odnowionych telefonów będziesz również mogła odsprzedać swój poprzedni telefon, który z dużym prawdopodobieństwem trafi po odświeżeniu do nowego właściciela.
Źródła:
https://reboxed.co/blogs/outsidethebox/the-carbon-footprint-of-your-phone-and-how-you-can-reduce-it
https://applefix.pl/2019/05/09/7-rad-jak-przedluzyc-zywotnosc-baterii-smartfona/
http://www.foeeurope.org/
https://cen.acs.org/materials/energy-storage/time-serious-recycling-lithium/97/i28
https://medium.com/stanford-magazine/carbon-and-the-cloud-d6f481b79dfe